Trädgårdsjobb
Igår blev det trädgårdsjobb hela dagen. Av någon märklig anledning skjunker stenarna så jag plockade jag upp dem. I dag ska jag fylla på med sand i botten för att få upp dem i rätt höjd. Alla kanter blev klippta idag och den jäkla trimmerna släpper ut snöret så det är ett meckande att få det att sitta kvar. Gräsklipparnen fick sig en tur den med
Köpte två nya rosor igår, en Kimono och en Garden Princess. Började bli lite plats i rosenrabatten. Sedan kikard jag in på Bakker, skulle bara titta, men de hade bra erbjudande på tre rosor så då blev det en Arthur Bell, en Rumba och en Nina Weibull. På köpet fick man två klängrosor, en Idigoletta och en Climbing snow. Givetvis stoppade det inte så utan två klematis, en rosa och en blå hamnade i korgen. Detta kommer i mitten av maj så nu får jag inte åka till Munkedals handelsträdgård :)
Kommentera gärna:
Senaste inläggen
Senaste kommentarer
-
Frida Mardell » Höstvalpar: ”Hej! :) Hur går jag tillväga för att sätta upp mig på någon form av väntelista? ..”
-
Dana » Väntan på valpar: ”Hej! Vad glad jag blir att läsa om en uppfödare som är närvarande vid valpningen..”
-
Noa » Eurasier och vikt: ”Hej, en relaterad fråga. Kanske lite långsökt... min tik är 4 månader och jag är..”
-
Monica Nordqvist Wictorin » Väntan på valpar: ”Vi ser fram mot och väntar med spänning på att Capri skall få sina valpar. Så tr..”
-
Monica » Detta är ett blogginlägg: ”Gott Nytt År till dig och hundarna! Synd att det inte blev någon parning. Men h..”